Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Jak wynika z obserwacji, statystyk i licznych badań, otyłość jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia praktycznie wszystkich chorób przewlekłych. Można wyróżnić bardzo dużo skutków ubocznych, jakie są z nią związane. Warto jednak skoncentrować się na tych chorobach, które pojawiają się najczęściej i są szczególnie niebezpieczne dla pacjenta. Wśród nich jest m.in. cukrzyca typu II i miażdżyca.

Otyłość, a cukrzyca typu II

Kobiety z BMI większym niż 35 są w grupie szczególnie podwyższonego ryzyka, ponieważ w ich przypadku ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu II jest nawet 90-krotnie większe niż u osób bez tego problemu. Wynika z tego, że skuteczne zapobieganie, ale też leczenie otyłości wyraźnie zmniejszyłoby grupę osób, zmagających się z cukrzycą typu II. Problemem jest jednak brak reakcji na zbyt wysokie BMI oraz wagę. Analizując dokumentację pacjentów z cukrzycą typu II, możemy się przekonać, że w wielu z nich nie ma żadnej informacji o występującej otyłości, podczas gdy wszystko wskazuje na to, że u pacjenta występuje ten problem.

Otyłość, a choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia są przyczyną śmierci ponad 40% Polaków. Osoby z otyłością są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia i rozwoju nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że aktualnie zmaga się z tą chorobą aż 10 mln Polaków. Jednym z zaleceń przy nadciśnieniu tętniczym jest zmiana stylu życia i codziennych nawyków, które mają doprowadzić do redukcji masy ciała. Otyłość wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju nadciśnienia, występuje u ponad połowy wszystkich przypadków.

Otyłość, a miażdżyca

Kolejnym następstwem otyłości jest miażdżyca. Jest to choroba, zwiększająca u pacjentów ryzyko wystąpienia udaru, zawału, zaburzeń rytmu serca, problemów z krążeniem w kończynach dolnych, ale również bezdechu sennego. Brytyjscy naukowcy podają, że 10% z nieznanych przyczyn wypadków na drodze to nieleczony bezdech nocny, który nie został dotychczas wykryty u takiej osoby. W Polsce również występuje ten problem i dotyczy 4% kobiet i 9% mężczyzn.

Otyłość, a choroby zwyrodnieniowe

Jeżeli zmagasz się z otyłością, to istnieje u Ciebie też ryzyko wystąpienia chorób zwyrodnieniowych stawów kolanowych i biodrowych oraz kręgosłupa. Następstwem są problemy ortopedyczne, mające negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

Otyłość, a choroby nowotworowe

Otyłość jest też chorobą, która w znaczącym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Każdego roku rozpoznawanych jest kilka milionów nowotworów na całym świecie. Jak wynika z szacunkowych danych, aż 100 tys. z nich to następstwa otyłości. U takich osób zwiększa się ryzyko wystąpienia raka przełyku, nerki i trzustki, jelita grubego i raka piersi. Pojawiają się kolejne badania i wnioski w tym obszarze. Wśród przedstawicieli amerykańskich towarzystw onkologicznych istnieje przekonanie, że dzięki odpowiedniemu odżywianiu, a także aktywności fizycznej można byłoby uniknąć aż 40-60% wszystkich chorób nowotworowych.

Przez otyłość żyjemy krócej

Nieleczona otyłość pozbawia pacjentów nawet kilkunastu lat życia. Eksperci informują, że takie osoby żyją od 14 do 17 krócej, niż osoby z dobrą masą ciała. Otyłość jest już prawie epidemią, która może skrócić średnią długość życia na świecie, w Polsce nawet o 4 lata.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ