Obecna niepokojąca sytuacja na świecie w kwestii otyłości i narastającego wciąż problemu sprawia, że pojawiają się sygnały od World Obesity Federation, że do 2025 roku aż 2,7 mld ludzi będzie zmagało się z nadwagą bądź otyłością. To oznacza, że dolegliwość ta dotknie co czwartą osobę na świecie. W Polsce otyłych jest 23% ludzi, co wynika z najnowszych danych Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, którego wykonawcą jest Economist Intelligence Unit (EIU).
Problem otyłości na świecie, w Europie i Polsce
Polska jest w czołówce krajów z największym odsetkiem ludzi otyłych. Na pierwszym miejscu w rankingu jest Wielka Brytania z wynikiem 27,3%, zaraz za nią Irlandia z 25,5%, a na trzecim miejscu Czechy, w których mieszka 23,8% ludzi otyłych. Polska wraz z Norwegią uplasowała się na czwartym miejscu z wynikiem 23,3%. Nieznaczne różnice są też w kolejnych krajach, czyli Rosji z 23,1%, Białorusi z 22,2% i na Węgrzech z 22%. Najmniejszy problem otyłości w Europie jest w Serbii (17,8%), Holandii (18,6 proc.) i Danii (19 proc.).
Z każdym kolejnym rokiem liczba osób otyłych jest coraz większa. W 1975 na świecie było 105 mln ludzi z otyłością, z kolei w 2016 roku liczba ta wzrosła do 1,1 mld. To oznacza, że w 2025 roku co czwarta osoba będzie zmagała się z tym problemem.
Co to jest otyłość?
O otyłości mówimy w przypadku nieprawidłowego i nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, co jest następstwem spożywania zbyt dużej ilości energii. Przyczynia się do tego również ograniczona aktywność fizyczna i siedzący tryb życia. Otyłość może być wtórna do innych chorób, co jest charakterystyczne dla zespołu Cushinga. Zdarza się, że jest następstwem i skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, w tym przeciwdrgawkowych. Na otyłość składa się jednak wiele czynników, uwzględnić należy nie tylko społeczne i środowiskowe, ale też behawioralne i genetyczne.
Metody określania etapu rozwoju otyłości
- Otyłość jest to stan, kiedy wartość BMI wynosi min. 30. BMI jest wskaźnikiem masy ciała, określa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. BMI możesz obliczyć samodzielnie, korzystając z gotowego wzoru:
BMI = masa ciała / wzrost²
Sprawdź swój wynik:
BMI < 18,5 – niedowaga
18,5 ≤ BMI ≤ 24,9 – waga prawidłowa
25 ≤ BMI ≤ 29,9 – nadwaga
BMI > 30 – otyłość
Wskaźnik BMI nie powinien stanowić wyznacznika otyłości dla kobiet w ciąży, u osób z rozbudowaną tkanką mięśniową, sportowców, a także dzieci w okresie rozwoju i dojrzewania i osób starszych.
- Do określenia etapu rozwoju otyłości przyda się wynik z pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Wykonujemy go, korzystając ze specjalnych wag, które są dostępne w wielu gabinetach lekarskich lub urządzeń w gabinetach dietetycznych. O nadwadze mówimy, kiedy zawartość tkanki tłuszczowej jest na poziomie 20-25% u mężczyzn i 30-35% i kobiet. Przekroczenie tych norm jest sygnałem, że mamy do czynienia z otyłością.
- Wyznacznikiem otyłości jest też wynik pomiaru obwodu talii. Należy w tym celu zmierzyć obwód najszerszego miejsca w obszarze brzucha. Przy dużym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej często jest to trudne, więc przydaje się pomoc specjalisty – lekarza. U kobiet nadwaga jest wtedy, kiedy obwód talii wynosi 80-87 cm, u mężczyzn 90-94 cm. Większe wartości oznaczają otyłość.
Możesz skorzystać z jednej z powyżej przedstawionych metod, które pomogą Ci stwierdzić, czy masz nadwagę lub otyłość. Niepokojący Cię wynik skonsultuj z lekarzem.