Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

W Polsce każdego roku diagnozuje się ponad 5 tys. nowych przypadków raka nerki, a z powodu tego nowotworu umiera ok. 2,5 tys. osób w naszym kraju.  Zdecydowanie najczęstszym rodzajem raka nerki jest rak nerkowokomórkowy (RCC), który odpowiada za około 90% wszystkich złośliwych nowotworów nerek.  Choroba ta jest niezwykle podstępna, albowiem przebiega bez żadnych uchwytnych i charakterystycznych dolegliwości w początkowym jej stadium. Na raka nerki najczęściej zapadają osoby pomiędzy 40–70 rokiem życia, a choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.  Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania zalicza się przede wszystkim palenie papierosów, otyłość i towarzyszące jej nadciśnienie tętnicze, kontakt z czynnikami chemicznymi, takimi jak garbniki, metale ciężkie lub azbest jak również predyspozycje genetyczne np. zespół von Hippla-Lindaua czy Bourneville’a – Pringla, które mogą przyczyniać się do rozwoju raka. Z uwagi na fakt, że pierwsze objawy raka nerki często pojawiają się dopiero w momencie, gdy choroba jest już mocno zaawansowana, niepomyślnie wpływa to na skuteczność leczenia i dalsze rokowania.

Objawy raka nerki

Rak nerki przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, rzadko daje objawy kliniczne. Dolegliwości takie, jak krwiomocz, ból i wyczuwalny guz dotyczą zaledwie 7-15% przypadków, co powoduje, że najczęściej choroba ta jest rozpoznawana dość późno. Guz nerki najczęściej wykrywany jest przypadkowo w trakcie badania USG.

Do rozpoznania raka nerki dochodzi często, gdy szuka się przyczyny ogólnego osłabienia, utraty masy ciała, stanów podgorączkowych, nocnych potów, uporczywego kaszlu, częstych infekcji dróg moczowych, czy nawracających infekcji wirusowych związanych z osłabieniem układu odpornościowego. Niezwykle ważnym objawem klinicznym, symptomem alarmowym, umożliwiającym wczesne wykrycie raka nerki jest krwiomocz. Stanowi on pierwszy objaw raka nerki u blisko połowy pacjentów. Dolegliwości bólowe okolic lędźwiowych pojawiają się wtedy, gdy guz osiągnie znaczne rozmiary. Mogą wystąpić bóle w okolicy lędźwiowej lub podbrzuszu o charakterze kolki, bóle wynikające z niedrożności moczowodów, bóle powodowane skrzepami lub zatorami z martwych komórek nowotworowych oraz uciskowe bóle w nadbrzuszu i obrzęki kończyn dolnych.

Gdzie rak nerki daje przerzuty?

Blisko 30% osób w chwili rozpoznania ma objawowe przerzuty. Narządami, do których najczęściej daje przerzuty rak nerki, są:

Objawy kliniczne i symptomy towarzyszące przerzutom raka nerki zależą od miejsca ich występowania: bóle kostne, patologiczne złamania (przerzuty raka nerki do kości), kaszel, krwioplucie, duszność (przerzuty raka nerki do płuc), objawy neurologiczne (przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego).

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ