Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Operacyjne leczenie raka nerki

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka nerki jest chirurgiczne usunięcie guza, niemniej jednak zakres zabiegu operacyjnego oraz technika przeprowadzenia operacji każdorazowo uzależnione są od stopnia zaawansowania nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, w przypadku jeżeli guz nie przekroczy średnicy 7 cm, możemy tak zaplanować leczenie operacyjne aby zaoszczędzić maksymalną ilość miąższu nerkowego wycinając sam guz. Podejście to istotnie zmniejsza ryzyko występowania niewydolności nerek w późniejszych latach życia pacjentów.

Radykalna nefrektomia

Jest to zabieg polegający na całkowitym usunięciu nerki z częściowym bądź całkowitym usunięciem moczowodu. Stosowane jest w przypadku bardziej zaawansowanych nowotworów, których średnica przekracza 7 cm bądź nowotwór wywodzi się z miedniczki nerkowej lub moczowodu, tzw. rak urotelialny.

Częściowa nefrektomia

W trakcie tej operacji usuwany jest jedynie nowotwór przy jednoczasowym zaoszczędzeniu nerki. Znamienną przewagę wykazuje tutaj zastosowanie robota, ponieważ jesteśmy w stanie usunąć guzy trudno dostępny innymi metodami, np. zlokalizowane przy naczyniach nerkowych.

Rak nerki – leczenie chirurgiczne

Operacje wykonywane przy pomocy robota charakteryzują się krótszym okresem powrotu do zdrowia, uraz tkanek jest znacząco mniejszy, śródoperacyjna utrata krwi jest na poziomie minimalnym, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia pacjenta po operacji. Dodatkowo w sytuacji jeżeli usuwamy guz nowotworowy, pozostawiając nerkę, badania pokazały iż najistotniejszym czynnikiem jest jak największe zachowanie  tzw. miąższu nerki, które możemy osiągnąć właśnie przy pomocy robota. Przekłada się to bezpośrednio na zdecydowanie mniejszy ubytek w pooperacyjnym funkcjonowaniu nerek w porównaniu z innymi metodami operacyjnymi.

Operacje raka nerki z użyciem robota w doświadczonych ośrodkach są również szansą dla pacjentów z większym nowotworem przekraczającym 7 cm, ponieważ jak wykazały badania są możliwe do wykonania z punktu widzenia pacjenta w bezpieczny onkologicznie i śródoperacyjnie sposób.

Zachowawcze leczenie raka nerki

Chemioterapia przy raku nerki

Standardowo, po radykalnym zabiegu chirurgicznym nie zaleca się chemioterapii pooperacyjnej (adjuwantowej), ale jedynie obserwację. Niestety u 20-50% chorych leczonych radykalnie dochodzi w ciągu mniej więcej 3 lat po zabiegu do wznowy choroby, miejscowej lub uogólnionej.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ