Co roku w naszym kraju z powodu raka nerki umiera 2,5 tys. osób, a diagnozowanych jest 5 tys. nowych przypadków zachorowania na ten typ nowotworu. Z uwagi na fakt, że we wczesnym stadium rozwoju rak nerki nie daje ani dolegliwości bólowych ani innych charakterystycznych objawów jest on podstępnym typem nowotworu, tym bardziej, że ma tendencję do dawania przerzutów. W wielu przypadkach do rozpoznania raka nerki dochodzi przez przypadek podczas rutynowych badań takich jak USG jamy brzusznej. To właśnie dzięki wykonywaniu tego badania regularnie możliwe jest wykrycie guza nerki jeszcze na wczesnym etapie jego rozwoju, co daje większe szanse na wyleczenie.
Najważniejsze metody prewencji raka nerki to zdrowy styl życia, w tym unikanie palenia papierosów, unikanie nadużywania alkoholu oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularna aktywność ruchowa. W przypadku osób, u których występuje jeden z dziedzicznych zespołów związanych z większym ryzykiem tego nowotworu warto wykonywać badania USG jamy brzusznej, najlepiej u doświadczonych w tej dziedzinie lekarzy.
Rak nerki – jak zapobiegać chorobie?
Aby zapobiegać chorobie jaką jest rak nerki do profilaktyki warto włączyć:
- rzucenie palenia jak i unikanie biernego palenia
- unikanie zatruć metalami ciężkimi, które mogą się znajdować się w owocach lub warzywach uprawianych są blisko dróg
- dbałość o utrzymanie prawidłowej masy ciała, szczególnie w przypadku kobiet u których otyłość jest jednym z głównych czynników występowania raka nerki
- systematyczne badanie USG jamy brzusznej, które pozwala na wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia (o badaniu szczególnie powinny pamiętać osoby o obciążonym wywiadzie rodzinnym)