Maksymalna kontrola i bezpieczeństwo zabiegu
Precyzyjność i minimalna inwazyjność procedury
Wysokiej rozdzielczości wizualizacja systemu robotycznego umożliwia chirurgom poruszanie delikatnymi tkankami oraz dokonywanie precyzyjnych nacięć, nawet w trudno dostępnych przestrzeniach. Jest to także możliwe dzięki niewielkim rozmiarom ramion robota przy minimalnym, zaledwie 1 – 2 cm, nacięciu ciała pacjenta. System pozwala również na intuicyjną kontrolę instrumentów, umożliwiając wykonywanie skomplikowanych procedur operacyjnych przy użyciu technik minimalnie inwazyjnych. Precyzja nacięć i ich niewielkie rozmiary sprawiają, że zabieg wiąże się z mniejszym obciążeniem dla pacjenta, który szybciej wraca do zdrowia.
Szybszy powrót do domu
Krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji
Wykorzystanie systemu robotycznego wiąże się również z dobrymi wynikami chirurgicznymi, takimi jak niska utrata krwi, czy zminimalizowana liczba powikłań. Mniejsza blizna pooperacyjna oraz lepsze efekty kosmetyczne wpływają pozytywnie na przyspieszenie rekonwalescencji, co wiąże się ze zdecydowanie krótszym pobytem w szpitalu i perspektywą szybkiego powrotu do domu oraz pełnej aktywności życiowej i zawodowej. Jest to możliwe także w przypadku skomplikowanych, radykalnych zabiegów.
Bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsze
Mniejsze ryzyko infekcji i powikłań
Podobnie jak w przypadku większości zabiegów małoinwazyjnych, technika robotyczna w porównaniu z operacjami wykonanymi innymi technikami zmniejsza ryzyko infekcji i powikłań. 1, 2, 3
1 Ho C, Tsakonas E, et al. “Robot-Assisted Surgery Compared with Open Surgery and Laparoscopic Surgery: Clinical Effectiveness and Economic Analyses.” Ottawa (ON): Canadian Agency for Drugs and Technologies in Health; 2011 Sep.
2 Lim, Peter C., et al. “Multicenter analysis comparing robotic, open, laparoscopic, and vaginal hysterectomies performed by high-volume surgeons for benign indications.” International Journal of Gynecology & Obstetrics 133.3 (2016): 359–364. Print.
3 Scandola, Michele, et al. “Robot-Assisted Laparoscopic Hysterectomy vs Traditional Laparoscopic Hysterectomy: Five Metaanalyses.” Journal of Minimally Invasive Gynecology 18.6 (2011): 705-15. Print.
Większy komfort dla pacjenta
Mniejsza utrata krwi, minimalizacja bólu pooperacyjnego
Wysoki poziom precyzji przeprowadzonego zabiegu, jak również minimalizacja nacięć w ciele pacjenta oznaczają także radykalnie mniejszą utratę krwi. W przeciwieństwie do operacji wykonywanych metodą klasyczną konieczność przeprowadzenia transfuzji w przypadku procedur robotycznych zdarza się wyjątkowo rzadko. Co równie ważne, technika z wykorzystaniem robota pozwala na eliminację dyskomfortu psychicznego związanego z tradycyjną operacją oraz na minimalizację bólu pooperacyjnego.
Zachowanie jakości życia
Lepszy seks, lepsza kontrola
Z uwagi na fakt, że chirurg ma bardzo wyraźny obraz anatomii operowanej płaszczyzny może precyzyjniej poruszać się wokół nerwów i struktur odpowiedzialnych za upośledzenie funkcji pęcherza moczowego i seksualności. W związku z tym technika robotyczna w znaczny sposób zmniejsza ryzyko pojawienia się pooperacyjnej dysfunkcji erekcji oraz problemu nietrzymania moczu.