Endometrioza – stopnie zaawansowania choroby
Do opisu stopnia zaawansowania endometriozy najczęściej używa się klasyfikacji ASRM (Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu) w postaci czterostopniowej skali, która opiera się na liczbie, rodzaju i wielkości ognisk endometriozy. Klasyfikacjia w swoim opisie wyróżnia także stopień nacieku okolicznych tkanek jak również obecność dodatkowych zmian w przebiegu endometriozy takich jak zrosty czy guzy.
Przeczytaj artykuł Endometrioza – stopnie zaawansowania choroby
Endometrioza – diagnostyka
Z uwagi na niespecyficzne objawy jakie daje endometrioza w Polsce zdiagnozowanie tego schorzenia (od momentu wystąpienia jej pierwszych objawów) zajmuje ok. 10 lat. Biorąc pod uwagę różne lokalizacje ognisk endometriozy diagnostyka opiera się głównie na badaniu ginekologicznym wraz z wziernikowowaniem dróg rodnych i USG dopochwowym.
Przeczytaj artykuł Endometrioza – diagnostyka
Endometrioza – leczenie
Ponieważ przyczyny powstawania endometriozy wciąż nie do końca zostały poznane w związku z tym nie ma aktualnie leczenia przyczynowego tej choroby. Czynnikami decydującymi o konieczności podjęcia leczenia są przede wszystkim zgłaszane przez pacjentki objawy, czyli w większości przypadków dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia i różnym umiejscowieniu w zależności od lokalizacji ognisk endometriozy oraz problemy z zajściem w ciążę lub niepłodność.
Przeczytaj artykuł Endometrioza – leczenie
Endometrioza – objawy
Objawy endometriozy mogą przybierać rozmaite postaci a w niektórych przypadkach choroba ta przebiega w sposób bezobjawowy i pomimo, że nie powoduje ona żadnych dolegliwości to potrafi ona skutecznie odebrać szansę na macierzyśntwo.
Przeczytaj artykuł Endometrioza – objawy
Endometrioza a ciąża
Zgodnie z szacunkami co piąta kobieta chorująca na endometriozę jest bezpłodna a dzieje się tak ponieważ komórki prawidłowo występujące w jamie macicy, przemieszczają się do jajników gdzie reagując na hormony, krwawią i powodują liczne stany zapalne, a czasem przemieniają się w zrosty lub torbiele.
Przeczytaj artykuł Endometrioza a ciąża
Endometrioza a dieta
Mając na uwadze zapalny charakter choroby jaką jest endometrioza, w jej leczeniu istotną rolę pełni styl życia kobiety, w tym ilość i jakość snu, aktywność fizyczna, stosowane używki a przede wszystkim codzienna dieta i nawyki żywieniowe.
Przeczytaj artykuł Endometrioza a dieta
Endometrioza a rak
Endometrioza nie jest zaliczana do nowotworów złośliwych. Niemniej jednak z uwagi na jej złożoną budowę w skład, której wchodzą komponent zrębowy, nabłonkowy i naczyniowy jak również z uwagi na zmiany materiału genetycznego, budowa komórek endometriozy jest zbliżona do tych obserwowanych w nowotworach złośliwych.
Przeczytaj artykuł Endometrioza a rak