Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, w której  komórki błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy inaczej endometrium, znajdują się poza jamą macicy. Ogniska endometriozy w większości przypadków lokalizują się w okolicy narządów rozrodczych ale zdarza się również, że występują one w błonie śluzowej pęcherza moczowego, otrzewnej czy jelita grubego. Rzadziej zmiany endometriotyczne mogą pojawić się w obręcie płuc czy pępku jak również w  bliźnie po operacjach brzusznych (np. po cesarskim cięciu). Skutkiem nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej mogą być także torbiele, zrosty i uciążliwe dolegliwości bólowe nasilające się przed i podczas cykli miesiączkowych. Zgodnie z szacunkami na endometriozę cierpi ok. 2 mln Polek, głównie w wieku rozrodczym (20 – 40 lat), ale również kobiety młodociane jak i kobiety po menopauzie.

Endometrioza – objawy

Objawy endometriozy mogą przybierać rozmaite postaci a w niektórych przypadkach choroba ta przebiega w sposób bezobjawowy i pomimo, że nie powoduje ona żadnych dolegliwości to potrafi ona skutecznie odebrać szansę na macierzyśntwo. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentki objawów endometriozy zalicza się przede wszystkim dolegliwości bólowe nasilające się przed lub w trakcie trwania miesiączki. Dodatkowo wśród objawów wymienia się bolesne, długotrwające i obfite krwawienia miesiączkowe oraz dolegliwości bólowe podczas mikcji, defekacji jak i współczycia seksualnego. Pacjentki chorujące na endometriozę wśród objawów zgłaszają również często dysfunkcje dolnego odcinka układu pokarmowego w postaci wzdęć, biegunek, naprzemiennych biegunek i zaparać występujących głównie przed i w trakcie miesiączki. Kobiety z endometriozą uskarżają się również na zaburzenia czynności układu moczowego takie jak częstomocz, objawy dyzuryczne, czy incydenty parć naglących. Mniej typowymi dolegliwościami tej choroby są dolegliwości bólowe w  okolicy krzyżowej,  nawracający cyklicznie ból kończyny dolnej przypomninający rwę kulszową, krwawienia z odbytnicy lub dróg moczowych, dyskomfort w obrębie brzucha czy  trwający co najmniej 6 miesięcy przewlekły bólu brzucha (niezależnego od fazy cyklu miesiączkowego). Z uwagi na różne oblicza choroby i asymptomatyczny przebieg endometriozy zdarza się więc, że choroba rozpoznawana jest przypadkowo np. podczas zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej, w trakcie rutynowej wizyty ginekologicznej czy w trakcie pogłębionej diagnostyki bezpłodności. Szczególną czujność u kobiet z pewnością powinno wzbudzić  pojawienie się bolesnych miesiączek w sytuacji jeśli nigdy wcześniej pacjentak nie skarżyła się na podobne dolegliwości.

Endometrioza – leczenie

Leczenie endometriozy można podzielić na farmakologiczne lub chirurgiczne. Terapia farmakologiczna może mieć postać leczenia objawowego (głównie przeciwbólowego) lub leczenia hormonalnego, mającego na celu wyciszenie czynności hormonalnej jajników, a co za tym idzie doprowadzenie do zaniku ognisk endometrium. Leczenie operacyjne  przeprowadzane jest na drodze chirurgii małoinwazynej czyli z wykorzystaniem laparoskopii lub systemuchirurgicznego  wsparcia. Celem zabiegu chirurgicznego jest przede wszystkim usunięcie zmian endometriotycznych oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów miednicy (w tym płodności) oraz warunków anatomicznych.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ