Szpital na Klinach uruchomił Europejskie Centrum Leczenia Przepuklin, które zajmuje się operacyjnym leczeniem przepuklin z wykorzystaniem metod małoinwazyjnych takich jak laparoskopia i chirurgia robotyczna, które są szczególnie przydatne w leczeniu skomplikowanych przepuklin nawrotowych (po poprzednich operacjach) oraz jako alternatywa do tradycyjnych operacji „otwartych” wymagających masywnych nacięć. Centrum posiada akredytację amerykańskiej organizacji International Hernia Collaboration i na stałe współpracuje z europejskimi i amerykańskimi klinikami.
Wykorzystanie metod małoinwazyjnych, w tym zabiegów robotycznych w leczeniu przepuklin pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, zadowalający efekt kosmetyczny oraz na zminimalizowanie ryzyka infekcji ran, pozawala również na skrócenie okresu rekonwalescencji oraz szybszy powrót do regularnej aktywności życiowej i zawodowej. Szpital w naprawie przepuklin wykorzystuje technikę robotyczną. Narzędzia chirurgiczne są zminiaturyzowane i dzięki wykorzystaniu tej technologii mają bardzo duży zasięg ruchomości, znacznie większy niż ludzkie dłonie. W niektórych przypadkach operacja robotyczna jest jedyną metodą przeprowadzenia operacji małoinwazyjnej np. w przypadku przepuklin wymagających szycia wewnętrznych warstw ściany brzucha.
„Przykładem takiej przepukliny jest przepuklina powstała w wyniku ciąży, gdzie duży ubytek pomiędzy mięśniami ściany brzusznej wymaga zaszycia i położenia specjalnej siatki wzmacniającej. Dzięki praktycznie nieograniczonej swobodzie ruchu narzędzi robotycznych, chirurg może wykonać zeszycie mięśni od wewnątrz, co jest niezwykle trudne laparoskopowo i zwykle wymaga operacji otwartej. Tysiące kobiet zmaga się z tym problemem i często nie decydują się na operację z obawy przed dużą operacją otwartą.” – mówi prof. Tomasz Rogula chirurg ogólny Dyrektor Kliniczny
Zobacz więcej: Europejskie Centrum Leczenia Przepuklin