Patient Concierge

Magdalena Okarmus

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Spora ilość kobiet, w większość pacjentek onkologicznych musiała poddać się ratującej życie operacji usunięcia szyjki macicy, macicy bądź jajników. Mimo powrotu do zdrowia spora ich grupa nie odzyskuje ochoty na seks. Dlaczego? Głównymi przyczynami są strach przed utratą kobiecości, a także lęk, że partner wyczuje zmiany w ich ciele. Jak się okazuje te obawy są zupełnie nie potrzebne.

Jak wygląda życie seksualne pacjentek po radykalnych operacjach ginekologicznych? Jakich skutków takich zabiegów można się spodziewać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.

Radykalne zabiegi ginekologiczne – na czym polegają?

Większość radykalnych zabiegów ginekologicznych to zabiegi ratujące życie. Wiążą się one np. z wycięciem macicy, szyjki macicy czy jajników. Decyzje o wykonaniu tych zabiegów podejmuje się głównie w przypadku zdiagnozowania  nowotworów złośliwych – raka endometrium, i szyjki macicy. Istnieją również wskazanie nieonkologiczne do przeprowadzenia zabiegów radykalnych. Są to np. silne krwawienia z dróg rodnych spowodowane mięśniakami lub brak możliwości ich usunięcia w inny sposób. Innymi wskazaniami są też guzy jajników i torbiele, które ze względu na swoją wielkość uniemożliwiają wykonanie operacji oszczędzających.

Histerektomia jest najbardziej radykalnym zabiegiem onkologicznym. Dzieli się na:

  • histerektomię częściową – usuwa się wyłącznie trzon macicy, oszczędzeniu podlega szyjka macicy
  • histerektomię całkowitą z przydatkami – usunięta jest macica, szyjka macicy, jej trzon, a w szczególnych przypadkach również jajniki i jajowody,
  • histerktomię radykalną – paza macicą i jej szyjką, usuwana jest również górna część pochwy i okoliczne węzły chłonne miedniczne.

Zabieg histerektomii jest dużą ingerencją w kobiecość. Z tego powodu niezmiernie istotne jest jego wykonanie w sposób najmniej inwazyjny dla pacjentki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu metody laparoskopowej lub przy użyciu robota. Metody minimalnie inwazyjne pozwala uniknąć uciążliwego bólu, ryzyka powikłań jak również stresu spowodowanego długim pobytem w szpitalu i cięższą rekonwalescencją.

Zmiany jakie zachodzą po zabiegach ginekologicznych

Dla wielu kobiet zabieg ginekologiczny wiążący się z usunięciem narządu rodnego oznacza uczucie utraty kobiecości, a także wiąże się z obawami o jakość życia seksualnego. Kiedy właśnie to strach i dyskomfort psychiczny są głównymi przyczynami niechęci podjęcia współżycia, warto skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub seksuologa. Będą bardzo pomocni w wyjaśnieniu pacjentce, że na atrakcyjność kobiety nie wpływa brak narządów rodnych.

Pacjentki zastanawiają się również, czy utrata narządów wpłynie na ich odczucia i zadowolenie w pożyciu intymnym. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa wsparcie partnera, a także poczucie, że nadal można czerpać przyjemność z seksu. Ponadto warto pamiętać, że większość radykalnych zabiegów jest wykonywana ze względu na dolegliwości, które towarzyszą danej chorobie, np. obfite nawracające krwawienia i bóle podbrzusza, które w wyniku operacji znikają.

Czy po operacjach ginekologicznych spada libido?

Po operacjach ginekologicznych spadek libido dotyczy głównie pacjentek, u których zaistniała konieczność usunięcia jajników lub jeśli zabieg wpłynął na pogorszenie ich ukrwienia. Jajniki są odpowiedzialne za produkcję estrogenów i testosteronu, które odpowiadają za regulację apetytu na seks. Ich utrata może spowodować spadek poziomu hormonów, co skutkuje brakiem zapotrzebowania na aktywność seksualną. W takich przypadkach zaleca się przyjmowanie odpowiedniej hormonalnej terapii zastępczej.

Negatywnym skutkiem operacji ginekologicznych, często zgłaszanym przez kobiety jest suchość pochwy, która powoduje dyskomfort podczas zbliżenia, dolegliwości bólowe, a także często jest przyczyną otarć. Można temu łatwo zaradzić, używając nawilżające żele intymne, które przyczyniają się do nawilżenia pochwy a także pomagają w odbudowie błony śluzowej.

Czy operacje ginekologiczne wpływają na mniejszą przyjemność z odczuć seksualnych kobiet?

Najczęściej tego typu opinię wyrażają pacjentki po usunięciu macicy. Większość kobiet osiąga orgazm łechtaczkowy lub pochwowy, więc teoretycznie doznania seksualne nie powinny ulec zmianie. Jednak to właśnie macica odpowiedzialna jest za charakterystyczne skurcze podczas orgazmu, w związku z czym pacjentki po jej usunięciu określają swoje doznania za niepełne lub słabsze. Ponadto po zabiegu histerektomii u pacjentek może dojść również do zmniejszenia odczuwania bodźców seksualnych w łechtaczce i wargach sromowych. Wynika to z usunięcia macicy, która odpowiada za splot licznych sieci nerwowych.

Czy po zabiegu skrócenia pochwy partner odczuje zmianę jakości w trakcie zbliżeń?

W sytuacji gdy operacja wiązała się z koniecznością skrócenia pochwy, to z pewnością może ona wpłynąć na zmniejszenie odczuwania przyjemności z seksu, lecz po stronie kobiety. Warto wtedy zadbać o dostosowanie doboru pozycji seksualnych, umożliwiających kobiecie kontrolę głębokości penetracji. Najczęściej odpowiednia jest ta, w której kobieta jest na górze. Nie można również zapominać o uprzedzeniu i wyczuleniu partnera na delikatność podczas zbliżeń, a także zwrócenie większej uwagi na stymulację stref erogennych, np. łechtaczki.

Po operacji ginekologicznej, podczas której doszło do skrócenia pochwy partner nie odczuje żadnych braków w ciele kobiety, nie wpłynie to również na odczuwanie przez niego różnicy w trakcie zbliżeń. 

Kiedy po operacji ginekologicznej można podjąć aktywność seksualną?

Możliwość powrotu do życia seksualnego po operacji ginekologicznej w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, a także techniki, którą został przeprowadzony. W większości przypadków należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez około 4 – 6 tygodni po zabiegu. Inaczej jest w przypadku zabiegów wykonywanych techniką otwartą lub przezpochwową. Wtedy czas może się wydłużyć ze względu na proces gojenia się blizn, a także ustanie wydzieliny z pochwy lub krwawienia. Należy również wspomnieć, że powrót do aktywności seksualnej jest kwestią indywidualną. \Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że pierwsze zbliżenia mogą powodować niewielki ból, czy uczucie dyskomfortu, jednak u większości pacjentek mija to wraz z upływem czasu.

Czy warto decydować się na radykalne zabiegi ginekologiczne, mimo szeregu niedogodności, które mogą po nich występować?

Zdecydowanie tak. Operacji ginekologicznych nie można odkładać, głównie ze względu na to, że w wielu przypadkach potrzeba wykonania zabiegu wiąże się z poważnymi chorobami, takimi jak nowotwór. Wtedy najistotniejsze jest ratowanie życia, niezależnie od skutków zabiegu. Radykalne operacje ginekologiczne to bardzo często walka o życie i trzeba pamiętać, że brak jajników czy macicy nie powoduje utraty kobiecości i atrakcyjności. Warto zasięgnąć rzetelnej informacji dotyczącej konsekwencji wykonania zabiegu, a także uzyskać wsparcie ze strony partnera i najbliższej rodziny.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Magdalena Okarmus

Magdalena Okarmus

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Magdalena Okarmus
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Magdalena Okarmus
NAPISZ WIADOMOŚĆ