Patient Concierge

Magdalena Okarmus

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość
Robot da Vinci w operacyjnym leczeniu endometriozy

Dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej czy problemy z zajściem w ciąże to problemy, z którymi boryka się kobieta dotknięta endometriozą. Uciążliwe objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie, niemożność zajścia w ciąże czy ryzyko wystąpienia powikłań to czynniki decydujące o podjęciu leczenia. Skutecznym sposobem postępowania terapeutycznego w przypadku endometriozy jest bez wątpienia leczenie chirurgiczne. Zaawansowanie choroby, wiek pacjentki oraz plany związane z posiadaniem potomstwa to czynniki decydujące o wyborze odpowiedniej terapii. Jakie są rodzaje leczenia zabiegowego i dla kogo jest ono przeznaczone?

Operacyjne leczenie endometriozy – dla kogo?

Leczenie operacyjne endometriozy przeznaczone jest dla pacjentek, które mają :

  • problemy z zajściem w ciążę spowodowane endometriozą
  • torbiele endometrialne na jajniku o średnicy większej niż 3 cm
  • niepowodzenie leczenia farmakologicznego dolegliwości bólowych

wysoki stopień zaawansowania choroby tzw. endometriozę głęboko naciekającą Ze względu na rozległość operacji leczenie chirurgiczne możemy podzielić na zachowawcze oraz radykalne. W leczeniu zachowawczym usuwa się jedynie ognisko endometriozy, aby przywrócić prawidłową czynność narządu. W operacji radykalnej oprócz ognisk zapalnych usuwa siętakże fragment zajętego przez endometriozę narządu  na przykład ściany pęcherza moczowego, moczowodów i jelita grubego ale też naczynia krwionośne np. tętnice maciczne 

Endometrioza – zachowawcze leczenie chirurgiczne

Leczenie zachowawcze jest dedykowane  dla kobiet, które mają problemy z płodnością i pragną zajść w ciążę. Podczas operacji usuwane jest jedynie ognisko choroby, w tym zrosty i torbiele endometrialne. W ten sposób narząd objęty procesem chorobowym jest zachowany i  przywracana jest jego prawidłowa funkcja. Po operacji spodziewanym efektem jest zmniejszenie się  lub ustąpienie dolegliwości bólowych, poprawa lub zachowanie płodności pacjentki,a także zapobieganie  nawrotom choroby w przyszłości.

Endometrioza – radykalne leczenie chirurgiczne

Leczenie radykalne stosuje się w przypadku głęboko naciekającej endometriozy. Kiedy proces chorobowy rozprzestrzenia się na otaczające tkanki, konieczne może okazać się usunięcie ogniska endometriozy wraz z fragmentem naciekanego narządu np. części ściany pęcherza moczowego lub moczowodu lub innych otaczających struktur w tym naczyń krwionośnych np. tętnic macicznych. W ramach radykalnego leczenia wykonuje się także wycięcie całej macicy wraz z jajnikami. Wywołuje się w ten sposób menopauzę chirurgiczną. Postępuje się tak, w sytuacji, gdy kobieta nie planuje już zachodzić w ciążę, leczenie farmakologiczne lub leczenie zachowawcze, czyli usunięcie samego ogniska choroby zawiodły i nie dały skutecznych rezultatów.

Małoinwazyjne techniki operacyjne wykorzystywane w leczeniu endometriozy

Operacyjne leczenie endometriozy metodą klasyczną ma wiele ograniczeń. Z tego względu obecnie coraz częściej korzysta się z małoinwazyjnych metod zabiegowego leczenia endometriozy z wykorzystaniem takich narzędzi jak laparoskop czy robot chirurgiczny. Pozwalają one na większą precyzję przeprowadzenia zabiegu i nie wymagają rozległego nacięcia na skórze. Z uwagi na skomplikowany charakter zabiegów, operacje powinny być wykonywane przez doświadczonych chirurgów w specjalistycznych ośrodkach.

Operacje z użyciem robota są bardziej skuteczne od zabiegów metodą klasyczną, a także tych z wykorzystaniem laparoskopu. Robot zapewnia lepszą widoczność pola operowanego, dzięki dziesięciokrotnemu powiększeniu obrazu oraz na dużą precyzję ruchów za sprawą zminiaturyzowanych narzędzi. Jest to szczególnie pomocne w leczeniu głęboko naciekającej endometriozy. Dzięki małemu rozmiarowi narzędzi operator może dostać się w miejsca o utrudnionym dostępie, a duże powiększenie widoku pola operacyjnego zwiększa prawdopodobieństwo usunięcia ognisk endometriozy w całości. W sytuacji, gdy zmiany chorobowe naciekają inne narządy zastosowanie robota pozwala na wycięcie zmian z zachowaniem struktur takich jak nerwy zaopatrujące pęcherz moczowy, co przekłada się na lepszą jakość życia pacjentek po zabiegu.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Magdalena Okarmus

Magdalena Okarmus

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Magdalena Okarmus
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Magdalena Okarmus
NAPISZ WIADOMOŚĆ