Patient Concierge

Elżbieta Kiszka

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość
Inauguracja innowacyjny program B+R leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci

29 stycznia br. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka, uroczyście zainaugurował w Szpitalu na Klinach projekt badawczo-rozwojowy pod nazwą „Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R) nad nową metodą terapeutyczną oraz walidacja wraz z wdrożeniem operacji robotycznej TMMR w leczeniu raka szyjki macicy i robotycznej PMMR w leczeniu raka trzonu macicy”. To projekt współfinansowany przez władze województwa małopolskiego ze środków Funduszy Europejskich, który jest szansą na małoinwazyjne leczenie z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek cierpiących na nowotwory narządów rodnych – raka szyjki i trzonu macicy.  W ramach projektu Szpital na Klinach wykona 200 zabiegów. Dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne.

– Naszym celem jest radykalność i precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie wysokiej jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są takie wartości, jak: mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza ilość powikłań śród- i pooperacyjnych – mówi dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci.

To również projekt, który buduje rozpoznawalność Małopolski jako regionu wspierającego innowacje i rozwój przedsiębiorstw. 

Ludzkie zdrowie i życie to najważniejsze wartości, więc każde działanie, które pozwoli otoczyć je większą troską ma dla nas ogromne znaczenie. Dlatego jako samorząd województwa małopolskiego traktujemy przedsięwzięcia nacelowane na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców w sposób priorytetowy. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze szpitale zapewniały leczenie na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać, tworzą kolejne programy oparte o nowoczesne technologie i stają się prekursorami innowacyjnych metod terapeutycznych – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka. 

Szczególne znaczenie inaugurowanego projektu podkreśla Christopher Todd – Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej .

– Rak jest podobnym zjawiskiem globalnym, jak pandemia koronawirusa. Choroby nowotworowe zbierają w Europie duże żniwo – co roku w Unii Europejskiej raka diagnozuje się u 3,5 mln osób, a 1,3 mln chorych umiera na tę chorobę. W Polsce nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów, a w ciągu kolejnych lat najprawdopodobniej staną się pierwszą, głównie z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Tymczasem nawet 40 proc. tych zgonów można by uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia. 

 Jednocześnie podkreśla, że prace badawczo – rozwojowe na rzecz walki z rakiem, wdrażane w Polsce ze środków Unii Europejskiej, są ogromnie potrzebne, aby przekształcać chorobę nowotworową w chorobę przewlekłą, a nie śmiertelną.

– Innowacje medyczne, odkrycia naukowe i nowe terapie z tej dziedziny mogą umożliwić chorym przeżycie wielu lat. Projekt RPO WM, dotyczący walki z nowotworami, wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem – Europe’s Beating Cancer Plan. Ma on na celu m.in.  maksymalizację badań i innowacji, aby lepiej zrozumieć czynniki ryzyka raka, poprawić diagnostykę oraz odkryć i wdrożyć obiecujące terapie i leczenie – dodaje Christopher Todd.

Napisz do nas...





Indywidualny Opiekun Pacjenta Elżbieta Kiszka

Elżbieta Kiszka

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
NAPISZ WIADOMOŚĆ