Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Robot da Vinci pionier chirurgii robotycznej

Pomimo krótkiej historii w chirurgii, technologia robotów chirurgicznych dowiodła już swoich licznych korzyści, w tym w zakresie wizualizacji, zręczności i precyzji podczas zabiegów minimalnie inwazyjnych. Ewolucja chirurgii robotycznej rozpoczyna się na dobre na naszych oczach. Coraz więcej potencjalnych producentów i innowatorów przygotowuje swoje rozwiązania do wprowadzenia na rynek medyczny.

Opracowywane przez firmy rozwiązania różnią się technicznie i konstrukcyjnie i zmierzają  do osiągnięcia celu – jakim jest minimalna inwazyjność operacji chirurgicznej. Ze względu na różnice w rozwiązaniach technicznych, lekarze wykorzystujący systemy odnotowują różnicę w korzyściach medycznych dla pacjenta z zastosowanej technologii.

Robot da Vinci jest pionierem i światowym liderem chirurgii robotycznej na świecie. Opatentowane rozwiązania technologiczne dotyczące konstrukcji ramion wózka robotycznego pacjenta, artykulacyjnych narzędzi chirurgicznych, konsoli chirurgicznej z manetkami sterującymi i trójwymiarowej wizualizacji stały się przedmiotem i wzorem do naśladowania dla innych konstruktorów i firm produkcyjnych, pragnących odnaleźć rozwiązania równoważne do rozwiązań firmy z 20-letnim doświadczeniem i z sukcesem implementacji systemów w zakresie chirurgii robotycznej. 

Z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzono ponad 8.500.000 procedur chirurgicznych w 67 krajach na świecie (dane na koniec 2020. Procedur w szerokim portfolio ponad 170 procedur medycznych w 5 specjalnościach medycznych (urologia, ginekologia, chirurgia ogólna, torakochirurgia, kardiochirurgia) dały operatorom podstawy do napisania ponad 24.000 publikacji medycznych i naukowych o platformie systemu chirurgicznego da Vinci (tylko w 2020 było ich 3.000) oraz wynikach klinicznych przeprowadzonych procedur.

W ciągu 20 lat ciągłego rozwoju pojawiły się już cztery generacje tej platformy. Przynosząc kolejne innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie systemu operacyjnego, ponad 30 artykulacyjnych narzędzi chirurgicznych, jak i  zaawansowanych i inteligentnych  narzędzi  zszywających i zamykających naczynia krwionośne, narzędzi energetycznych o zmiennej sile zacisku i akcesoriów.

Unikalne cechy robota da Vinci

Remote Center

Konstrukcja ramion robotycznych platformy da Vinci cechuje się możliwością równoległego ułożenia portów dostępowych, przez które instalowane są narzędzie robotyczne. Najmniejszy odstęp pomiędzy portami zapewniający pełną funkcjonalność narzędzi robotycznych to około 4 cm. Równoległe ułożenie kaniul w polu operacyjnym ułatwia operatorowi przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Zaletą ramion robotycznych systemu da Vinci cechuje uniwersalność i w przypadku realizacji specyficznych zabiegów operacyjnych – chirurg operator w sposób dowolny może przemieścić położenie kaniul w polu operacyjnym – w celu realizacji zamierzonego planu operacyjnego. Optymalizacja zabiegów chirurgii robotycznej w specyficznych zabiegach chirurgicznych stanowi przedmiot głębokich rozważań wykwalifikowanych chirurgów operatorów i stanowi podstawę dalszego rozwoju zarówno w zakresie nowych rozwiązań technologicznych, jak i technik medycznych.

Narzędzia chirurgii robotycznej instalowane są w kaniulach, które bezpośrednio integrują się z ramieniem robotycznym. Dodatkowo,  w systemie chirurgii robotycznej da Vinci, kaniule posiadają tzw. „remote center”, który jest pivotem w przestrzeni, wokół którego obracają się narzędzia chirurgiczne. „Remote center”  pozycjonowany w przestrzeni tkanki mięśniowej pacjenta pozwala na odbarczenie powłok brzusznych pacjenta i zminimalizowanie siły nacisku ramienia robotycznego i narzędzi na ciało pacjenta, co w rezultacie przekłada się na mniejszą traumatyzację pacjenta i mniejszy ból pooperacyjny.

Narzędzia artykulacyjne

Artykulacyjne narzędzia chirurgii robotycznej da Vinci posiadają 7 stopni swobody, 540 stopni artykulacji sworznia nadgarstkowego oraz 8 mm średnicy. Ich konstrukcja jest szczegółowo przemyślana i dopracowywana na przestrzeni lat. To na podstawie wieloletnich badań, zarówno konstruktorzy jak i chirurdzy określili średnicę narzędzia optymalną do operowania i retrakcji tkanek miękkich (w tym np. przy zabiegach dolnego odcinka przewodu pokarmowego istnieje konieczność retraktowania i podnoszenia tkanek ciężkich) w celu zachowania pełnej funkcjonalności artykulacyjnej i retrakcyjnej tkanek różnej struktury, grubości i ciężkości. W tym też celu za optymalne uznano narzędzia o średnicy 8 mm dla systemu da Vinci czwartej generacji.

Zintegrowana platforma system – endoskop-generator prądu

Tor wizyjny systemu chirurgii robotycznej da Vinci wraz z endoskopem, jak i generator prądu stanowią jedną zintegrowaną platformę, za którą odpowiedzialność, jakość oraz rozwój odpowiada producent systemu chirurgii robotycznej. System da Vinci jest otwartą platformą na integrację z zewnętrznymi generatorami prądu w celu zastosowania dodatkowych, spersonalizowanych narzędzi laparoskopowych/harmonicznych. Jednak zintegrowany generator systemu da Vinci stanowi obligatoryjne, pełne zabezpieczenie w  obsługę narzędzi chirurgii robotycznej, jak i narzędzi laparoskopowych.

Wyjątkowa ergonomia

Większość przeanalizowanych badań wykazała korzyści ergonomiczne systemów da Vinci w porównaniu z systemami otwartymi i laparoskopowymi. Ergonomia pracy operatora jest odczuciem  subiektywnym, indywidualnym i zależnym od preferencji. W konsoli chirurgicznej da Vinci – operator poprzez możliwość modyfikacji wielu funkcjonalności – dopasowuje konsolę chirurgiczną do własnego wzrostu oraz zasięgu (narzędzi w polu operacyjnym).

Poprzez wysokie, 10 krotne optyczne i 4 krotne cyfrowe 3DHD powiększenie wizyjne oraz percepcję głębi obrazu, operator klarownie obserwuje powierzchnię tkanek, identyfikuje struktury oraz orientuje się w przestrzeniach anatomicznych.

Wbudowana funkcjonalność Firefly (detekcji znacznika ICG) w czasie rzeczywistym zabiegu umożliwia zdiagnozowanie naczyń krwionośnych, dróg żółciowych i perfuzję tkanek. Badanie wykazało, że w porównaniu z konwencjonalnymi monitorami 2D, aspekt bezobsługowy optyki 3D może pomóc w poprawie wydajności na sali operacyjnej – umożliwiając chirurgom większą koncentrację na przypadku i większą głębię obrazu. Zintegrowana wizualizacja da Vinci z wózkiem pacjenta zapewnia intuicyjny ruch.

System chirurgii robotycznej da Vinci zademonstrował wysoką wartość chirurgii robotycznej, a innowacyjność  rozwiązań zastosowania w tym systemie – wpłynęła na  łatwość stosowania i powtarzalność wypracowanych procedur medycznych.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ