Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
standaryzacja szkoleń w  zakresie robotyki chirurgicznej dr Wisz 2

OCERT to cykl międzynarodowych spotkań inicjowanych przez centrum szkoleniowe ORSI Academy w Belgii, których celem jest ustalenie w eksperckim gronie specjalistów z zakresu robotyki chirurgicznej ogólnych zasad standaryzacji, walidacji i certyfikacji szkoleń. W czwartym spotkaniu cyklu OCERT, po raz kolejny udział wziął dr Paweł Wisz, specjalista z zakresu urologii robotycznej z Centrum Chirurgii Robotycznej Szpitala na Klinach, który w gronie ekspertów reprezentował praktyków.

W związku z rosnącym wśród pacjentów zapotrzebowaniem na precyzyjne i małoinwazyjne operacje przeprowadzane z wykorzystaniem robotów chirurgicznych takich, jak robot da Vinci, rośnie też rola centrów szkoleniowych, w których przyszli operatorzy chcący specjalizować się w chirurgii robotycznej, mogą zdobywać i podnosić swoje kwalifikacje. – Pozwoli to na zdobycie przez uczestnika szkolenia wymiernego doświadczenia, potwierdzonego odpowiednim certyfikatem, zanim przystąpi on do pracy z pacjentami, zapewniając najwyższe bezpieczeństwo prowadzonych w przyszłości zabiegów mówi dr Paweł Wisz ekspert chirurgii robotycznej, Członek zarządu w Europejskim Robotycznym Towarzystwie Urologicznym (ERUS), odpowiedzialny za kwestie szkoleń.  

Aby zapewnić jak najwyższe standardy bezpieczeństwa zabiegów wykonywanych z użyciem robota da Vinci podczas czwartego spotkania cyklu OCERT dostrzeżono konieczność odejścia od tradycyjnego szkolenia przez obserwację i doświadczenie (zgodnie z regułą „See one, do one, teach one” czyli „Zobacz procedurę, wykonaj ją, ucz jej innych”) na rzecz wyznaczenia standaryzowanych, międzynarodowych ścieżek szkoleń, które będą gwarancją najwyższego poziomu usług przez proces ich walidacji i certyfikacji. W tym celu eksperci zarekomendowali m.in. wdrożenie tzw. metodologii PBP (proficiency-based progression), czyli systemu systematycznego pomiaru efektywności danego operatora w odniesieniu do wyników najbardziej doświadczonych i najwyżej wykwalifikowanych chirurgów na etapie szkolenia z użyciem symulatorów. – Celem ostatniego spotkania było m.in. omówienie skuteczności i celowości stosowania PBP (proficiency-based progression). W tym celu stworzona została metodologia do poszczególnych etapów operacji a następnie na 2 grupach naukowo udowodniono zdecydowanie większą skuteczność, a co za tym idzie, większe bezpieczeństwo dla pacjentów wśród operatorów szkolonych według PBP vs zwykłe szkolenie dodaje dr Paweł Wisz.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ