Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość
Konsultacje Rak Jelita Grubego

Krew w kale zawsze wzbudza niepokój.  Zmiany  zaobserwować możemy podczas wypróżniania, dlatego wielu specjalistów zaleca, aby kontrolować stan swojego stolca. Może ona oznaczać, że w naszym organizmie zaszły niekorzystne zmiany. Krew w kale jest oznaką wielu chorób, jednak nigdy jednoznacznie nie wskazuje na konkretną z nich. W celu rozpoznania i postawienia ostatecznej diagnozy zawsze należy wykonać zlecone przez lekarza badania.

Jedną z chorób, na jaką wskazuje krew w stolcu, jest rak jelita grubego. Objawiać się on może również krwawieniem utajonym, czyli takim, którego wykrycie jest możliwe tylko metodami laboratoryjnymi. Przy jakich jeszcze chorobach występują takie objawy?

Krew w kale, a rak jelita grubego

W przypadku nowotworu jelita grubego krew bardzo często nie pojawia się tylko w kale. Możemy ją zaobserwować również na papierze toaletowym oraz bieliźnie i jest to oznaka bardzo poważnych zmian w dolnym odcinku układu pokarmowego. Dostrzegając takie objawy, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza, który zleci dodatkowe badania w celu potwierdzenia raka lub też jego wykluczenia. Może się okazać, że krwawienie jest wynikiem hemoroidów lub też innych chorób.

Krew w kale najczęściej wynika z krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Nie musi to jednak oznaczać, że jest to związane ze zmianami w tym obszarze naszego organizmu. Może się okazać, że źródło krwawienia jest w innym miejscu, np. w przełyku, gdzie wystąpiły u chorego żylaki. Krew w kale pojawia się też przy wrzodach dwunastnicy i żołądka, objawiając się smolistymi stolcami.

Krew w kale jest objawem, którego nie można interpretować jednoznacznie, ponieważ wskazuje na wiele chorób, które nie muszą mieć związku z postępującym nowotworem jelita grubego.

Hemoroidy

Hemoroidy występują w okolicy odbytu oraz w dolnym obszarze odbytnicy. W stolcu przy takich zmianach zobaczymy świeżą krew. Przy wypróżnianiu odczuwalne są: nieprzyjemne pieczenie, świąd i ból odbytu. W początkowym stadium choroby, złagodzimy jej objawy lekami, które można kupić bez recepty. Zdarza się jednak, że hemoroidy są już na tyle rozwinięte, że konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Czerwona krew w stolcu pojawia się również przy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Ma ona podłoże zapalne, a krew przypomina śluz. Podczas choroby zaobserwujemy też ropień w okolicy odbytu, a także ból w prawej części podbrzusza i przetoka odbytu lub szczelinę odbytu.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Inną chorobą o podłożu zapalnym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego.Charakteryzuje się zmianami wrzodowymi w błonie śluzowej jelita grubego. Objawy są podobne jak przy chorobie Leśniowskiego-Crohna – bardzo nieprzyjemny zapach stolca oraz obecność w nim zarówno krwi wydostającej się z wrzodów, jak też śluzu czy ropy.

Polipy jelita grubego

O krwawieniu mówimy też przy okazji polipów jelita grubego, zdecydowanie częściej jednak przy tej chorobie występuje jako krwawienie utajone, nierzadko jest na tyle intensywne, że skutkuje niedokrwistością i tym samym wynikającym z tego niedoborem żelaza. W zależności od tego, jak dużo naczyń będzie znajdowało się w najbliższym otoczeniu polipa lub w jego wnętrzu i jakiej wielkości będzie gruczolak, tak różne będą ilości krwi jawnej i utajonej.

Infekcje bakteryjne

Krew w kale może też wskazywać na infekcje bakteryjne. Towarzyszy temu częste wypróżnianie się, więcej niż 3 razy na dobę. Krew pojawia się w wodnistych stolcach, a dodatkowo infekcji towarzyszą nudności, ból brzucha i pogorszenie ogólnego samopoczucia.

Krew pojawiająca się w stolcu powinna wzbudzać niepokój i jednocześnie być sygnałem do odbycia wizyty u lekarza. Na podstawie wywiadu oraz wyników zleconych badań postawi on diagnozę i wdroży leczenie w kontekście konkretnej choroby, którą niekoniecznie musi być rak jelita grubego.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ