Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość
Konsultacje Rak Jelita Grubego

Rak jelita grubego to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych. Szacuje się, że każdego dnia w Polsce walkę z tym podstępnym nowotworem przegrywają aż 33 osoby. Jakie są przyczyny zachorowań na raka jelita grubego i co ma znaczący wpływ na jego rozwój?

Czynniki genetyczne

Wśród głównych czynników mających wpływ na zachorowanie na nowotwór jelita grubego znajdują się czynniki genetyczne, a także predyspozycje do chorób zapalnych jelit. Szacuje się, że za około 5-10% ogółu zachorowań stoi rodzinna polipowatość gruczolakowata. Około 1-3% powodowane jest poprzez zespół Lyncha, zwany inaczej dziedzicznym rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością. Poza tym wśród czynników genetycznych wymienia się także ogólne występowanie nowotworu jelita grubego w rodzinie, szczególnie w pierwszej linii pokrewieństwa, wcześniejsze zachorowania na nowotwór jelita grubego lub zdiagnozowanie polipów o dużym stopniu dysplazji, a ponadto nawracające zapalenia jelita czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Osoby znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka, u których w rodzinie zdiagnozowano nowotwór jelita grubego czy te, które cierpią na wrzodziejące zapalenie jelit lub inną z wymienionych chorób, powinny szczególną wagę przywiązać do profilaktyki i regularnie uczęszczać na wizyty u specjalisty.  

Czynniki środowiskowe

Poza genetycznymi przyczynami zachorowań na raka jelita grubego wymienia się również czynniki środowiskowe. Należy do nich:

Pozostałe czynniki mające wpływ na zachorowanie

Wśród pozostałych czynników mogących zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego wymienia się:

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ