Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość
Konsultacje Rak Jelita Grubego

Badanie per rectum jest to podstawowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Badanie per rectum – na czym polega?

Badanie per rectum, czyli w dosłownym tłumaczeniu – przez odbytnicę – polega na badaniu odbytu za pomocą palca i należy do podstawowej profilaktyki raka jelita grubego. Pozwala na wstępne zdiagnozowanie nowotworu końcowego odcinka jelita grubego, a co się z tym wiąże – umożliwia szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia i nierzadko uratowanie życia pacjenta.

Przebieg badania per rectum

Pacjent, którego czeka wizyta lekarska, może dla zmniejszenia stresu zapoznać się z przebiegiem badania per rectum, które w rzeczywistości trwa zaledwie kilka chwil. Ponadto, oprócz zadbania o higienę osobistą, nie musi w sposób szczególny przygotowywać się do wizyty. Podczas badania pacjent poproszony zostanie o położenie się na kozetce oraz o zgięcie nóg w stawach biodrowych i kolanowych lub o położenie się w pozycji kolankowo-łokciowej polegającej na oparciu się na łokciach i uniesieniu miednicy. W celu zapewnienia maksymalnej intymności osoba badana może zostać przykryta. Podczas badania specjalista użyje jednorazowych rękawiczek, które pokryje maścią o działaniu znieczulającym lub zmniejszającą dyskomfort wazeliną o temperaturze pokojowej. W trakcie badania palpacyjnego lekarz oceni stan skóry otaczającej odbyt, średnicę kanału odbytu, śluzówkę wyściełającą końcowy odcinek jelita grubego, a także sprawdzi, czy nie ma w nim niepokojących zmian mogących świadczyć o chorobie nowotworowej. Badanie per rectum jest wstępnym, rutynowym badaniem wykonywanym w profilaktyce nowotworu prostaty i raka jelita grubego.
Badanie per rectum to zaledwie chwilowy dyskomfort, który może uratować życie chorego i umożliwić niezwłoczne podjęcie dopasowanej kuracji.

Czy badanie per rectum boli?

Badany może odczuwać chwilowy dyskomfort lub nawet ból jeśli cierpi na takie przypadłości jak szczeliny odbytu, zapalenia, zakrzepicę żylaków wewnętrznych czy chorobę Leśniowskiego-Crohna –. W takim przypadku lekarz może zastosować czopek przeciwbólowy lub przy wsparciu anestezjologa, badanemu może zostać podana krótkotrwała dożylna sedoanalgezja (wymaga konsultacji anestezjologa) – polega ona na dożylnym podaniu pacjentowi leków nasennych oraz uspakajających, dzięki temu wprowadza się pacjenta w stan spokoju oraz relaksu, jednakże co ważne osoba badana zachowuje kontakt z lekarzem. W takich przypadkach, korzystając z obecności anestezjologa zasadnym jest jednoczasowe wykonanie badania kolonoskopowego.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ