Patient Concierge

Magdalena Okarmus

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Rak jelita grubego jest na tyle niebezpiecznym i podstępnym nowotworem, że w początkowych stadiach rozwoju nierzadko nie daje o sobie znać. Jak zatem zdiagnozować bezobjawowy nowotwór jelita grubego i jakie symptomy, jeśli wystąpią, powinny zaniepokoić pacjenta?

Bezobjawowy rozwój raka jelita grubego

Na początku warto wspomnieć o tym, że objawy raka jelita grubego mogą różnić się, a wystąpienie ich w danej postaci nie jest regułą. Ponadto nowotwór we wczesnych stadiach może nie dawać żadnych zauważalnych symptomów, tym samym utrudniając postawienie właściwej diagnozy oraz uniemożliwiając podjęcie dopasowanego leczenia. Jak zatem go rozpoznać? Sygnałem, który powinien zwrócić szczególną uwagę jest krew na lub w stolcu a także niedokrwistość, która to objawiać się może szybkim męczeniem i poczuciem ogólnego osłabienia. Warto wtedy wykonać morfologię krwi oraz przesiewowe badania na krew utajoną w kale – szacuje się, że krwawienie utajone, pojawiające się na skutek uwalniania krwi z guza nowotworowego do przewodu pokarmowego, dotyczy około 76 procent chorych. Szacuje się również, że u około 70 procent chorych rak jelita grubego rozwija się w odbytnicy, co z kolei umożliwia wyczucie guza podczas badania per rectum.

Objawy raka jelita grubego

Najczęstsze objawy jakie daje rak jelita grubego to przede wszystkim:

Objawy raka jelita grubego mogą różnić się nie tylko ze względu na stopień zaawansowania, ale i na miejsce występowania guza. Przyjmuje się, że nowotwór prawej połowy okrężnicy powoduje tępy ból, który pacjenci lokalizują w okolicy podbrzusza, pępka czy nadbrzusza po stronie prawej, a także ciemny stolec zmieszany z krwią. Z kolei, gdy mowa o guzie znajdującym się po lewej stronie okrężnicy, pacjenci zgłaszają bóle i narastające wzdęcia, nudności, a także krew pokrywającą stolec, zaburzenia w wypróżnianiu się (między innymi zmienione pory wypróżnień, zaparcia, wzdęcia, zmieniona ilość stolca, bóle). Nowotwór jelita grubego w zaawansowanym stadium może dawać niecharakterystyczne objawy związane z pojawieniem się przerzutów. Symptomy te uzależnione są od lokalizacji przerzutów i dotyczyć mogą pęcherza moczowego, wątroby, płuc i innych narządów, do których dotarły komórki nowotworowe.  

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Magdalena Okarmus

Magdalena Okarmus

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Magdalena Okarmus
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Magdalena Okarmus
NAPISZ WIADOMOŚĆ