Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Jakiego seksu mogę spodziewać się po zabiegu usunięcia gruczołu krokowego? Jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszą lekarze od pacjentów, podczas rozmowy o chirurgicznym leczeniu raka prostaty. Oczywiście podstawowym założeniem tej operacji jest precyzyjne usunięcie nowotworu, jednak dla mężczyzn poddawanych leczeniu równie istotna jest także jakość ich życia po zabiegu, w tym aspekty związane z życiem seksualnym. Na szczęście dostępne obecnie metody chirurgii małoinwazyjnej, dzięki wykorzystaniu robota da Vinci umożliwiają uzyskanie zadowalającej jakości życia oraz utrzymanie sprawności seksualnej po zabiegu. To efekt niezwykłej precyzji, jaką oferuje system robotyczny, a która pozwala na zachowanie pęczków nerwowo-naczyniowych, co w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami lekarza zapewnia ochronę funkcji seksualnych. W naszym artykule znajdziecie informacje o jakości życia seksualnego po zabiegu resekcji prostaty, możliwości uzyskania wzwodu i spełnienia podczas seksu.

Rak prostaty – dlaczego warto wybrać operację z wykorzystaniem robota da Vinci?

Otrzymanie diagnozy raka gruczołu krokowego jest dla pacjenta i jego bliskich dużym wstrząsem. Tej sytuacji zawsze towarzyszą silne emocje – lęk, strach, zagubienie. Te emocje często są potęgowane przez obraz choroby, który jest wprost proporcjonalny do wiedzy pacjenta na temat choroby i możliwości jej leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby pacjent i jego bliscy uzyskali informacje na temat dostępnych form leczenia, w tym w zakresie wszystkich aspektów związanych z przebiegiem procesu leczenia.  

Bez wątpienia głównym celem terapii jest całkowite wyleczenie nowotworu, jednak nie bez znaczenia pozostaje także to, jak po zabiegu będzie wyglądało życie seksualne pacjenta. Właśnie ten aspekt często wpływa na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru techniki operacyjnej. Położenie gruczołu krokowego jest w tym przypadku niezwykle istotne, narząd ten znajduje się w pobliżu ważnych dla osiągnięcia erekcji mięśni, nerwów, tętnic oraz żył. Przeprowadzenie operacji w tej lokalizacji jest sporym wyzwaniem, ponieważ bardzo łatwo jest tutaj o uszkodzenia istotnych struktur, które mogą skutkować trudnościami w osiągnięciu wzwodu czy przyjemności seksualnej. Usunięcie prostaty podczas operacji wykorzystującej robota da Vinci stanowi obecnie najkorzystniejszą formę leczenia zabiegowego nowotworu tego narządu, umożliwia radykalne wycięcie zmiany nowotworowej, zapewniając jednocześnie krótszy pobyt w szpitalu oraz szybszą rekonwalescencję. Co więcej, jeśli stadium zaawansowania nowotworu na to pozwala, możliwe jest zachowanie pęczków naczyniowo-nerwowych, które odpowiadają za zdolność prącia do erekcji. 

Seks po zabiegu prostatektomii – czego się spodziewać?

Każda z dostępnych metod terapii raka prostaty niesie za sobą ryzyko zaburzeń funkcji seksualnych, natomiast ich skala zależy od takich czynników jak wiek, ogólny stan zdrowia, choroby współistniejące, stan sprawności seksualnej pacjenta przed leczeniem, a jeśli został przeprowadzony zabieg, to również wybrana technika operacyjna jest istotna. Pacjent powinien być świadomy tego, jakie są możliwe skutki operacji, jest to szczególnie ważne podczas procesu odzyskiwania dyspozycji seksualnej po zabiegu. Zaraz po, a nawet do roku od niego, mężczyzna nie powinien być zdziwiony w przypadku wystąpienia zaburzeń erekcji, jednak prostatektomia z zastosowaniem robota da Vinci naprawdę rzadko powoduje nieodwracalne uszkodzenia. Oprócz tego pacjenci po zabiegu robotycznym mogą odczuć dość dużą zmianę w charakterze ich orgazmu, a dokładniej brak wytrysku. W tym momencie należałoby wspomnieć, z jakich etapów składa się orgazm u mężczyzn. W pierwszej kolejności dochodzi do wyprowadzenia na zewnątrz ciała wydzieliny pochodzącej z jąder, gruczołu krokowego oraz pęcherzyków nasiennych, w drugim etapie następuje wytrysk, który wspierany jest czynnością skurczową w obrębie mięśniówki dna miednicy, natomiast trzeci, ostatni etap, polega na wywołaniu uczucia rozładowania napięcia i odprężenia, za które odpowiedzialna jest pobudzenie neurogenne odpowiednich obszarów mózgu. Co najważniejsze, zabieg chirurgiczny oddziałuje jedynie na dwa pierwsze elementy orgazmu, a zatem ostatni, czyli odczucie przyjemności wywołane stymulacją mózgu, nie ulega zmianie. Nieobecny wytrysk lub zaburzenia erekcji są niewątpliwie istotną dla panów kwestią, ale warto pamiętać, że to tylko jeden z elementów zadowalającego życia seksualnego. Nadal niezmiernie ważnym aspektem, a może i najważniejszym, pozostaje intymność, szczególnie w sytuacji, gdy zbliżenia seksualne po leczeniu operacyjnym napotykają trudności.

Seks po operacji usunięcia prostaty – jak wyglądają pierwsze kroki?

Powrót do aktywnego życia seksualnego możliwy jest po upływie około 1 miesiąca od operacji z użyciem systemu robotycznego. Znaczna część specjalistów urologii twierdzi, że pierwszym etapem na drodze odzyskiwania całkowitej sprawności seksualnej jest stymulacja nerwowa, którą można osiągnąć dzięki masturbacji, pomaga ona zaobserwować mężczyznom jak ich ciało odpowiada na pobudzenie po zabiegu, a także wzmacnia ich pewność siebie podczas seksu. Nawet po operacji, przy braku pełnej erekcji oraz zmienionej jakości wytrysku, mężczyzna może czerpać przyjemność z orgazmu i doznań zapewnionym jego zmysłom. Zazwyczaj erekcja powraca do stanu umożliwiającego odbycie zbliżenia seksualnego w przeciągu 6 do 12 miesięcy, w niektórych przypadkach czas ten może jednak ulec wydłużeniu. Zwłaszcza wtedy należy systematycznie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, które wzmacniają dno miednicy i dzięki temu pozwalają na usprawnienie erekcji, jak i kontroli oddawania moczu. Im szybciej i częściej nastąpią kontakty seksualne po operacji, tym czas powrotu do seksu sprzed zabiegu prostatektomii będzie krótszy, bo jak powszechnie wiadomo trening czyni mistrza. Niezwykle ważnym aspektem jest także wyrozumiałość i wsparcie ze strony partnerki oraz gotowość do współpracy w poszukiwaniu rozwiązań wspomagających odzyskanie intymności podczas zbliżeń. Wspólne starania nie powinny zrażać do siebie partnerów ani kończyć się kłótniami, ponieważ cały proces odbudowy poczucia pewności i swobody w sypialni po tak poważnym zabiegu wymaga czasu. 

Czy jest możliwe leczenie zaburzeń erekcji po zabiegu usunięcia prostaty?

Rehabilitacja u pacjentów, u których resekcja gruczołu krokowego nie wymagała naruszenia pęczków naczyniowo-nerwowych, umożliwiających wzwód, polega głównie na doustnym przyjmowaniu leków, a dokładniej popularnie zwanej niebieskiej tabletki. Obecnie dostępnych jest 5 generacji tego preparatu leczniczego, różnią się one między sobą pod względem szybkości lub czasu utrzymywania się działania, którym jest zdolność do uzyskania erekcji, dlatego też każdy pacjent powinien wybrać odpowiedni lek w zależności od swoich preferencji. Jeśli to leczenie nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, można zastosować inną metodę terapii, czyli iniekcje do ciał jamistych prącia, które powodują rozszerzenie obecnych tam naczyń krwionośnych, prowadząc do poprawy stanu ukrwienia i usztywnienia penisa. Należy jednak mieć na uwadze, że to leczenie nie jest skuteczne u pacjentów z naczyniami krwionośnymi zmienionymi chorobowo, na przykład w przebiegu miażdżycy. Inną alternatywną metodą terapii pooperacyjnej impotencji jest stosowana zewnętrznie, specjalna pompka działająca na zasadzie podciśnienia, która momentalnie umożliwia uzyskanie wzwodu prącia. Jeśli natomiast wszystkie wspomniane wcześniej rozwiązania nie przyniosą oczekiwanego efektu, ostatnią dostępną formą leczenia zaburzeń erekcji jest operacja protezowania prącia.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ