Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
ginekologia minimalnie inwazyjna czyli-laparoskop-i-robot-da-vinci-glownymi-sojusznikam walce o zdrowie kobiet

Mięśniaki, polipy czy nowotwory złośliwe takie jak rak endometrium, szyjki macicy, czy rak jajnika to przykłady schorzeń dotykających narządy kobiecego układu rozrodczego. Jeszcze do niedawna operacyjne leczenie tych schorzeń odbywało się głównie na drodze chirurgii otwartej. W Europie Zachodniej 90% zabiegów ginekologicznych wykonuje się z użyciem technik małoinwazyjnych, natomiast w Polsce tylko 10% tego typu operacji odbywa się metodą laparoskopową. W krakowskim Szpitalu na Klinach procedury małoinwazyjne takie jak laparoskopia czy system wparcia chirurgicznego da Vinci stanowią podstawę interwencji chirurgicznych w ginekologii. W poniższym artykule zaprezentujemy wykorzystanie technik małoinwazyjnych w leczeniu schorzeń ginekologicznych, w tym również tych z zakresu onkologii oraz korzyści dla pacjentek wynikające z ich wykorzystania.

Zalety chirurgii małoinwazyjnej w ginekologii

W Klinice Ginekologii i Położnictwa krakowskiego Szpitala na Klinach, jednym z nielicznych polskich ośrodków oferujących nowoczesne techniki chirurgii małoinwazyjnej, dostępne jest leczenie chorób ginekologicznych technikami laparoskopowymi oraz zrobotyzowanymi. Aż 98% zabiegów nienowotworowych schorzeń ginekologicznych takich jak torbiele jajnika, mięśniaki macicy, endometrioza, niewydolność szyjki macicy, wypadanie lub obniżenie narządów miednicy, przeprowadzanych jest metodami laparoskopowymi i z dostępu przezpochwowego. Dodatkowo pacjentki z nowotworami trzonu macicy  i szyjki macicy, jak również raka jajnika we wczesnym stadium zaawansowania choroby mogą liczyć na wykonanie operacji z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Te nowoczesne techniki małoinwazyjne umożliwiają przeprowadzenie zabiegu przez niewielkie cięcia, pozostawiając estetyczne blizny, zmniejszają ryzyko uszkodzeń sąsiednich struktur czy nerwów oraz powikłań pooperacyjnych. Dodatkowo pacjentki krócej przebywają w szpitalu i mogą szybciej wrócić do swoich codziennych aktywności życiowych i zawodowych.

Zastosowanie metod małoinwazyjnych w leczeniu nowotworów ginekologicznych

Leczenie operacyjne to nadal podstawa leczenia nowotworów ginekologicznych. Mimo że niektóre nowotwory takie jak rak jajnika w zaawansowanym stadium, wymagają rozległych zabiegów operacyjnych, to współczesna chirurgia dąży do coraz częstszego wykorzystywania metod małoinwazyjnych w postaci laparoskopii, systemów robotycznych oraz dostępu przezpochwowego. Wybór techniki operacji zależy głównie od umiejscowienia nowotworu, jednak badania dowodzą, że w przypadku raka endometrium, szyjki macicy oraz raka jajnika o niskim stopniu zaawansowania procedury małoinwazyjne są zazwyczaj bezpieczne do przeprowadzenia. Krakowski Szpital na Klinach stara się, aby zabiegi klasyczne były wykonywane jedynie w przypadku bezwzględnych wskazań (głównie zaawansowane nowotwory jajnika), jednak zdecydowana większość operacji raka endometrium czy szyjki macicy przeprowadzana jest z asystą robota da Vinci.

Ginekologia onkologiczna – jakie jest znaczenie operacji zrobotyzowanych?

Chirurgia robotyczna wyróżnia się imponującymi możliwościami obrazowania, które pozwalają na podgląd pola operacyjnego w 10-krotnym powiększeniu w technologii 3D. Wykorzystywane w robotyce miniaturowe narzędzia chirurgiczne zapewniają ruchomość w zakresie aż 540 stopni, co pozwala na precyzyjne  usunięcie nowotworu przy jednoczesnym mniejszym ryzyku   uszkodzenia  sąsiadujących nerwów  i pęcherza moczowego, co przekłada się na zminimalizowanie  powikłań po zabiegu takich jak  nietrzymanie moczu czy nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. Blizny po operacji robotycznej są znacznie mniejsze i bardziej estetyczne, a okres całkowitej rekonwalescencji jest wyraźnie skrócony. Według badań Gynecologic Oncology Group LAP-2 operacje raka trzonu macicy w stadium IA do IIA metodą laparoskopową lub z użyciem robota miały niższy odsetek powikłań i wiązały się z krótszą hospitalizacją pacjentek w porównaniu z zabiegami klasycznymi, a odsetek 5-letnich przeżyć po operacji był porównywalny w obu grupach.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ